Skóra ekologiczna jest dzisiaj jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów w produkcji odzieży, mebli czy obuwia. Jedną z jej największych zalet jest różnorodność kolorów, faktur i fasonów.
Skóra ekologiczna – zalety
Jest surowcem docenionym u osób poszukujących produktów łatwych do utrzymania w czystości oraz o ściśle określonych barwach. W odróżnieniu od skóry naturalnej gwarantuje niezmienną jakość. Współczesna technologia produkcji skóry ekologicznej pozwala na wykonanie wysokiej jakości materiału, który do złudzenia przypomina skórę naturalną zarówno pod kątem wyglądu, jak
i niektórymi właściwościami. Z technicznego punktu widzenia skóra ekologiczna to tkanina poliestrowa, pokryta warstwą polichlorku winylu. Podczas jej produkcji nie wykorzystuje się materiałów pochodzenia zwierzęcego – jej produkcja to proces chemiczny.
Stanowi świetną alternatywę dla materiałów naturalnych, które są droższe przez to, że ich obróbka jest dużo cięższa i bardziej pracochłonna do wykonania. Jest też produktem nie naznaczonym śmiercią i cierpieniem zwierząt. Jako produkt gotowy jest w porównaniu do skóry naturalnej bardziej odporna na wodę, nie wymaga specjalnej pielęgnacji i konserwacji jest trwała a jednocześnie elastyczna.
Jedyną i w zasadzie największą wadą skóry ekologicznej jest fakt iż jest to materiał „nie oddychający” – nie zapewnia ona cyrkulacji powietrza, co ma szczególne znaczenie w przypadku wyprodukowanej z niej odzieży oraz akcesoriów mających podczas użytkowania kontakt z ludzką skórą. Natomiast świetnie nadaje się do wykańczania produktów wytwarzanych w warsztatach rękodzieła, do produkcji torebek, portfeli, czy wykańczania akcesoriów do przechowywania biżuterii czy zegarków.