You are currently viewing Sosna – drewno na pudełko

Sosna – drewno na pudełko

  • Post category:Ciekawostki

Sosna zwyczajna (Pinus Sylvestris L.) należy do rodziny sosnowatych, która najlepiej czuje się w umiarkowanym klimacie półkul północnych. Roślina ta ma niewielkie wymagania glebowe, potrzebuje gleby kwaśnej, przepuszczalnej, piaszczystej i lekkiej.

Poza powszechnie występującą sosną pospolitą, spotkać można odmiany przystosowane do warunków geograficznych: 

  • sosny wydmowe – preferujące ciężkie, wilgotne gleby,
  • sosny górskie – spotykane w klimaciesubalpejskimdo wysokości 600 m n. p. m., 
  • sosny karłowe – zalesiające tundrę,
  • sosny nadmorskie – którym służy półpustynny klimat.

Drewno na pudełko – najlepsze sosnowe

Sosny zyskały w Polsce popularność w XX wieku, w wyniku czego zdominowały krajowe drzewostany iglaste – wraz z modrzewiem stanowią 67,4% areału leśnego. Mają dużą tolerancję na warunki środowiskowe i temperaturowe, jest gatunkiem żywicodajnym, co wykorzystywane jest na przykład w przemyśle perfumeryjnym.  

Drewno sosnowe odznacza się jasną, biało-żółtą barwą oraz delikatnymi słojami. 

Za jego popularnością jako surowca stoją nie tylko walory estetyczne, lecz też funkcjonalność i wytrzymałość. Drewno sosnowe jest stosunkowo łatwe w obróbce, można je strugać, szlifować i frezować bez żadnego problemu, dzięki czemu wytworzone z drewna sosnowego produkty mogą przybierać dowolne kształty. 

Drewno sosnowe jest sprężyste, a jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną, szybko schnie i przez podatność na nasycenie łatwo pokryć je farbą. Jeśli marzą się nam produkty z litego drewna, warto rozważyć zakup modeli 

z sosny: są one tańsze niż drewno bukowe i dębowe, a jednocześnie ekologiczne i wytrzymałe. 

drewno na pudełko pochodzi z bieszczadzkich lasów

Produkty wytwarzane z drewna sosnowego (np. pudełko na zegarki) polecane są alergikom. Sosna wykazuje właściwości elektrostatyczne, a więc nie tylko nie przyciąga kurzu, ale zapobiega również jego kłębieniu się w powietrzu. Po drugie, drewno sosnowe ma właściwości higroskopijne – reguluje poziom wilgotności powietrza przez pochłanianie i oddawanie pary wodnej do otoczenia. Dlatego właśnie nasze pudełko na zegarki jest z drewna sosnowego.

Niestety, żaden gatunek drewna nie jest wolny od wad. Mimo właściwości higroskopijnych źle znosi kontakt z wodą i wilgocią, a pod wpływem promieni UV zmienia kolor na ciemniejszy. Należy unikać wycierania drewna sosnowego szorstkimi szmatkami i ręcznikiem papierowym. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie miękkiej ściereczki z mikrofibry. 

Nasze sosny w liczbach:

  • osiągają wysokość: do 30 m, a w korzystnych warunkach do 40 m,
  • pień ma średnicę przekraczającą często 100 cm,
  • rosnące w zwartych drzewostanach sosny mają pień do 2/3 wysokości pozbawiony gałęzi,
  • należy je ścinać, kiedy osiągają wiek 80-120 lat.