Sosna zwyczajna (Pinus Sylvestris L.) należy do rodziny sosnowatych, która najlepiej czuje się w umiarkowanym klimacie półkul północnych. Roślina ta ma niewielkie wymagania glebowe, potrzebuje gleby kwaśnej, przepuszczalnej, piaszczystej i lekkiej.
Poza powszechnie występującą sosną pospolitą, spotkać można odmiany przystosowane do warunków geograficznych:
- sosny wydmowe – preferujące ciężkie, wilgotne gleby,
- sosny górskie – spotykane w klimaciesubalpejskimdo wysokości 600 m n. p. m.,
- sosny karłowe – zalesiające tundrę,
- sosny nadmorskie – którym służy półpustynny klimat.
Drewno na pudełko – najlepsze sosnowe
Sosny zyskały w Polsce popularność w XX wieku, w wyniku czego zdominowały krajowe drzewostany iglaste – wraz z modrzewiem stanowią 67,4% areału leśnego. Mają dużą tolerancję na warunki środowiskowe i temperaturowe, jest gatunkiem żywicodajnym, co wykorzystywane jest na przykład w przemyśle perfumeryjnym.
Drewno sosnowe odznacza się jasną, biało-żółtą barwą oraz delikatnymi słojami.
Za jego popularnością jako surowca stoją nie tylko walory estetyczne, lecz też funkcjonalność i wytrzymałość. Drewno sosnowe jest stosunkowo łatwe w obróbce, można je strugać, szlifować i frezować bez żadnego problemu, dzięki czemu wytworzone z drewna sosnowego produkty mogą przybierać dowolne kształty.
Drewno sosnowe jest sprężyste, a jednocześnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zapewnia dobrą izolację termiczną i akustyczną, szybko schnie i przez podatność na nasycenie łatwo pokryć je farbą. Jeśli marzą się nam produkty z litego drewna, warto rozważyć zakup modeli
z sosny: są one tańsze niż drewno bukowe i dębowe, a jednocześnie ekologiczne i wytrzymałe.
Produkty wytwarzane z drewna sosnowego (np. pudełko na zegarki) polecane są alergikom. Sosna wykazuje właściwości elektrostatyczne, a więc nie tylko nie przyciąga kurzu, ale zapobiega również jego kłębieniu się w powietrzu. Po drugie, drewno sosnowe ma właściwości higroskopijne – reguluje poziom wilgotności powietrza przez pochłanianie i oddawanie pary wodnej do otoczenia. Dlatego właśnie nasze pudełko na zegarki jest z drewna sosnowego.
Niestety, żaden gatunek drewna nie jest wolny od wad. Mimo właściwości higroskopijnych źle znosi kontakt z wodą i wilgocią, a pod wpływem promieni UV zmienia kolor na ciemniejszy. Należy unikać wycierania drewna sosnowego szorstkimi szmatkami i ręcznikiem papierowym. Najlepszym rozwiązaniem jest używanie miękkiej ściereczki z mikrofibry.
Nasze sosny w liczbach:
- osiągają wysokość: do 30 m, a w korzystnych warunkach do 40 m,
- pień ma średnicę przekraczającą często 100 cm,
- rosnące w zwartych drzewostanach sosny mają pień do 2/3 wysokości pozbawiony gałęzi,
- należy je ścinać, kiedy osiągają wiek 80-120 lat.